Ahogy a mondás tartja: aki tudja, csinálja, aki nem tudja, tanítja – aki pedig nem csinálja és nem is tanítja, az szervezi… Nos, az Ötpróba projektirodája komolyan vette a #kezddel kampányt, és már nem csak szervezi a sporteseményeket: múlt hétvégén bizony mi is felálltunk az íróasztal mögül, és sárkányhajóban eveztük át a Balatont. De ez még csak a kezdet!
Az Aktív Magyarország néhány hete indította el #kezddel kampányát, egyértelmű és világos üzenettel: mozogjon, sportoljon mindenki egy kicsit többet és rendszeresebben, mint eddig! Ha pedig sokan teszünk így, egy élhetőbb, egészségesebb lakosságot kapunk – nem bonyolult tehát a képlet. Az Ötpróba mozgalom és a hozzá szorosan kötődő GeoGo applikáció közösségére mindig lehetett számítani, ha az aktív életmód népszerűsítése volt a cél, most sincs ez másképp. A Nagy Sportágválasztó, BBU Nonprofit Kft. munkatársainak továbbra is minél több színvonalas szabadidősport-program szervezése és koordinálása a feladata, mindezek mellett azonban magunk is igyekszünk példát mutatni, ha a szabadidő aktív eltöltéséről van szó.
Meg is tettük az első lépést! A július 12-i Balaton-átevezésen már-már hagyományosnak mondható módon sárkányhajóban teljesítettük a Zamárdi-Tihany-Zamárdi útvonal 8 kilométeres távját, ez azonban még csak a kezdet, hiszen egyesével, külön-külön is komolyan vesszük a kihívást: akad köztünk nagy újrakezdő, extrém életmódváltó és első versenyére készülő is – lássuk, ki hogyan feszegeti komfortzónáját a projektiroda munkatársai közül.
VARRÓ BARBARA, ügyvezető
Bár Barbara anno 18 évet húzott le a monori focicsapat mellett, mint technikai, majd gazdasági vezető, és már több mint 10 éve erősíti a Nagy Sportágválasztó iroda csapatát, ő is azok közé tartozik, akik eddig inkább dolgoztak a sportban, nem pedig űzték azt. Ez változott meg gyökeresen nála nemrég!
„Perger Mercédesz kolléganőm egyik reggel kijelentette, hogy benevez a szeptember 6-i Balatonman Fűzfő triatlonversenyre. Olyan komoly tekintettel tudatta ezt, hogy látszódott, nem viccel és valóban kipróbálja magát. Egészen biztos, hogy teljesíteni is fogja, és én ott leszek, hogy szurkoljak neki!” – mesélt az ügyvezető Merci céljáról, majd rátért a sajátjára is: „Bevallom, hallgatva a kolléganőmet, már rendesen vakartam a buksimat, és kicsit el is szégyelltem magam, amiért én soha, sehol nem álltam még rajthoz. Ötpróbázóinkat és szabadidő-sportolóinkat folyamatosan figyelem és követem, de rám az eseményeknek mindig csak a szervezés része maradt. Korábban rendszeresen visszatartott, hogy NEM TUDOK FUTNI, bármennyire furcsa, tényleg nem megy!”.
A GeoGo applikációban abszolvált teljesítéseknek köszönhetően Barbi ekkor már 19 pontnál tartott, azaz a 10 egység után járó 5000 forint értékű virtuális voucher „zsebben volt”, de felhasználásra még nem került. „Úgy döntöttem, élek a kuponommal és az Ötpróba naptárát alaposan végigböngészve rátaláltam, sőt be is neveztem az augusztus 30-i GENERALI NIGHT RUN BUDAPEST 6 kilométeres távjára. Természetesen a felkészülést is komolyan veszem: június 18-án húztam először futócipőt, és azóta is hetente 3-4 alkalommal próbálom kihozni magamból azt, ami eddig elképzelhetetlen volt számomra.” – zárta gondolatait Varró Barbara, akinek a helyszínen fogunk mi is szurkolni aznap éjjel a Várkert Bazárban. 🙂
PERGER MERCÉDESZ, GeoGo projektvezető
A GeoGo applikáció „mindentudója” évekkel ezelőtt még versenyszerűen kajakozott, azonban jó ideje már saját szavajárását idézve „rendszeresen rendszertelenül sportol”, azaz előfordult, hogy hetente 3-4 alkalommal is űzött valamilyen mozgásformát, máskor pedig hosszú hetek teltek el sport nélkül. Ennek vetett most végett és tűzött ki komoly célt maga elé.
„Sokszor tesztelem magam is a GeoGo-t, mondhatom, hogy az ott elérhető sportágak közel is állnak hozzám, főleg a triatlont alkotó úszás, futás és kerékpározás. Amikor elkezdtem ezeket gyakrabban űzni, a különböző közösségi platformok algoritmusai is többször találtak meg tematikus tartalmakkal, jellemzően olyanokkal, amelyekben élete első triatlon vagy IronMan versenyére készül valaki” – osztotta meg velünk motivációja forrását Merci, akit annyira lelkessé tettek ezek a beszámolók, hogy maga is elhatározta, teljesít egy triatlon versenyt. „Az Ötpróba kitelepülő stábtagjaként többször vettem már részt munkatársként a BalatonMan Fűzfőn, és mivel nagyon tetszett az esemény szervezettsége, helyszíne, illetve hangulata, erre a versenyre esett a választásom”.
Merci igazi autodidakta típus, mivel „egyedül készülök, sok videót és írásos tartalmat böngészek annak érdekében, hogy minél jobban tájékozódni tudjak a triatlon világáról. Rengeteget olvastam a témában, majd a kajakozásból származó tapasztalataimmal vegyítve készítettem magamnak egy 10 hetes edzéstervet. Hetente 5-6 alkalommal edzek, úszás, futás, kerékpározás és erősítés is szerepel benne. Gyakran egy nap több mozgásformát is végzek, például bringázás után közvetlenül futok” – avatott be a felkészülése részleteibe minket kolléganőnk, aki egyelőre a szintidőn belüli célba érkezést tűzte ki célul, de ahogy halad az edzésekkel és kerül egyre jobb erőállapotba, talán majd egy picivel jobb időeredményt is el tud képzelni. Természetesen neki is szívből drukkolunk!
FEITH TÍMEA, marketingvezető
A gyerekkorában még egyesületi szinten focizó, kosár- és kézilabdázó Timi az egri főiskolai évek után kezdte „elengedni” a rendszeres testmozgást, a sportot azóta inkább nézi és szervezi, mintsem űzi. Elhatározta, hogy ezen változtat.
„Több mint tíz éve nem mozogtam rendszeresen.” – kezdte vallomását kolléganőnk, majd így folytatta: „Idén májusban döntöttem el, hogy a testmozgást visszaépítem a mindennapjaimba, mert a szellemi fáradtság után hiányzott a testi is. Bevallom, futni sosem szerettem – legalábbis labda nélkül – éppen ezért esetemben nagy szó, hogy futópadon elkezdtem szép fokozatosan rövidebb távokat teljesíteni. Kitűztem ezzel kapcsolatban egy célt is magam elé, de ez egyelőre maradjon az én titkom!” 🙂 Bár a cél még – számunkra legalábbis – nem ismert, az biztos, hogy Timi komolyan veszi a felkészülést: „A GeoGo applikációt is rendszeresen használom, főként bringázás és hosszabb séták során, sőt már saját útvonalakat is létrehoztam, szívből ajánlom őket! Mindkettő Vácról indul és Verőcéig, illetve Sződligetig tartanak.”
A váci illetőségű marketinges sportszervező a helyi női kézilabdacsapat egyik legnagyobb szurkolója, hazai, és sokszor idegenbeli mérkőzés sem kezdődhet nélküle – rengeteget utazik tehát, de nem csupán meccsekre. „Közel tíz éve Vácról járok be minden egyes nap Kőbányára tömegközlekedéssel, a Merkapt Sportközpontba dolgozni, ez az utazás pedig oda-vissza nagyjából 4 órát vesz el a napomból, ezért az edzéseim inkább hétvégére koncentrálódnak. Olyankor megyek ki a Duna partra kerékpározni gyakran egészen Sződligetig vagy Verőcéig is eltekerek, de cél, hogy ezt a távot kitoljam egészen Gödig és Nagymarosig.Gyerekkoromban édesapámmal sokszor bicikliztünk arrafelé, akkoriban még kisujjból ráztam ki én is ezeket a távokat” – zárta mosolyogva mondandóját a Facebook posztjainkban emojikkal sosem spóroló nagy újrakezdő.
SZÉLPÁL TAMÁS, Ötpróba projektvezető
A korábbi labdarúgó bár a focitól közel tíz éve elszakadt, a sport továbbra is az élete része maradt, igaz, két kisgyermek édesapjaként komoly kihívást jelent számára a rendszeres testmozgás.
„Mindig is szerettem sportolni, gyerekkoromban, még a labdarúgás előtt rengeteg sportágat kipróbáltam, végül a futball lett a befutó. Sajnos a térdeim állapota már nem engedi meg, hogy akár hobbiszinten is focizzak, ezért új mozgásformák után kellett néznem. Hűvösebb időben edzőterembe járok, ilyenkor, nyáron pedig a kültéri kondiparkokat koptatom, utóbbi során ráadásul a lassan 3 éves kislányom, Luca is gyakran velem tart – igaz, ő egyelőre játszótéri mászókának használja a különböző sporteszközöket” – mesélte nevetve az apuka, majd így folytatta: „Amióta megszülettek a lányok, nem egyszerű a logisztika, de mindig próbálok időt szakítani a mozgásra, hetente legalább 3 alkalom sport bele kell, hogy férjen a feszített menetrendbe is”.
Tamás azonban nem csak erősíteni szokott, tudatosan odafigyel arra is, hogy a „kilométerszámláló” is pörögjön: „Áprilistól október végéig mindennap kerékpárral járok dolgozni, ősszel és télen pedig csak nagyon ritkán használok autót, olyankor tömegközlekedek és szándékosan azt a járatot választom, amelyik megállója messze esik a sportközponttól, így a napi legalább 10-12 ezer lépés is simán összejön. A családdal nagyokat sétálni, kirándulni is szoktunk, feleségemmel igyekszünk ilyen szempontból is példát mutatni a lányoknak, reméljük, ők sem az okoskütyük mögött ülve fogják tölteni a szabadidejüket, ha nagyobbak lesznek. Egy okoseszközt azonban én is rendszeresen használok: a GeoGo applikációt mindig elindítom, amikor sportolok, főleg, mióta a céges csapatunk számára is gyűjthetem így a kilométereket, engem kifejezetten motivál ez a kis házi verseny” – osztotta meg velünk a projektvezető.
KELÉNYI SZANDRA, Nagy Sportágválasztó projektvezető
A szintén kétgyermekes családanya igazi visszatérő: előbb a munkahelyi, majd a kézilabda csapatba tért vissza, utóbbit segítik egyéb kiegészítő mozgásformák is, amelyeket a GeoGo-ban rögzít. Lássuk, hogy néz ki mindez a gyakorlatban!
„A sport gyerekkorom óta az életem része, nálunk, a családban a labdarúgás és a kézilabda volt a meghatározó” – kezdte az alapoktól Szandra, majd így folytatta: „Én magam e kettő közül utóbbit választottam, alsó tagozatban kezdtem el kézilabdázni, először csak a sulicsapatban, majd 10 évesen édesapám levitt az első edzésemre a Vasas SC-be. Mint később kiderült, ez egy két évtizedes pályafutás első állomása lett, hiszen 20 évig kézilabdáztam versenyszerűen több egyesület színeiben, sőt még külföldön is kipróbálhattam magam. Az eddigi legnagyobb kényszerszünetet a 2020-as Covid világjárvány jelentette számomra: akkor leállították a bajnokságokat, az újraindulás után pedig már úton volt az első gyermekünk, így én nem tértem vissza a parkettre.”
Az első gyermeket aztán követte a második is, így a kényszerszünet elhúzódott – persze, ezt munkatársunk egyáltalán nem bánta. 5 év kihagyás után azonban már hiányzott neki a mozgás, és idén januárban visszatért a pályára, illetve irodai közösségünkbe is, a májusi Nagy Sportágválasztó szervezésében tevékenyen részt is vett. „Nagyon élvezem újra ezt a pörgést, a kézilabda mellett pedig, ha időm engedi, kiegészítő mozgásformákat is űzök, szeretek futni és gyalogolni is. Ilyenkor mindig elindítom a GeoGo-t, hogy az Ötpróba pontjaim is gyarapodjanak, de a szabadedzés funkciót is rendszeresen használom, főleg, amikor a gyerekekkel sétálunk” – zárta gondolatait a kézis.
KOVÁCS DÁNIEL, Ötpróba logisztikai vezető
Irodánk legifjabb tagja bő egy éve dolgozik a Merkapt Sportközpontban és felel különböző rendezvényeink zökkenőmentes lebonyolításáért, de újabban már az Ötpróba kitelepülések alkalmával is találkozhattatok vele. A korábbi röplabdázó nemrég életmódot váltott – ennek az amúgy nagyon látványos – eredményéről pedig meséljen ő maga.
„A versenysport befejezését követően, 2-3 éve kezdtem el konditerembe járni, az izomtömeg mellett azonban észrevettem, hogy sok-sok pluszkiló is feljött. Bár egyébként sem voltam soha egy vékonyabb alkat, idén februárban jött a felismerés: valamin változtatnom kell, mert a mérleg akkoriban már 104 kg-ot mutatott. Szerettem volna jobban érezni magam a bőrömben” – vallotta be Dani, majd így folytatta: „Azóta rendkívül szigorú, már-már extrém diétát tartok, amely során naponta csupán 1500 kalóriát viszek be, rengeteg fehérjét eszek, és szinte semmilyen szénhidrátot nem fogyasztok. Ezen kívül minden kedden és pénteken böjtnapot tartok. Az eredmény szemmel látható: eddig 16 kilótól szabadultam meg.”
Az étrend drasztikus átalakítása mellett Dani a rendszeres testmozgást is fokozatosan építi vissza a mindennapjaiba, hogy elérje kitűzött célját: „Szeretnék még egyszer ugyanennyi, azaz további 16 kilót leadni, ahhoz pedig bizony sportolni is szükséges. A munkám ellátása során eleve rengeteget mozgok napközben a sporttelepen is, a napi 10-15 kilométer mindig összejön, a rendezvények alatt pedig még több is. E mellett tudatosan edzek konditeremben is, a tréningeket pedig mindig a futópadon zárom, ahol emelkedőn gyalogolok. Tudom, hogy a neheze még hátravan, de a kitartásomra sosem volt panasz, úgyhogy bízom magamban” – zárta sorait Dani, aki az idei Balaton-átevezésen életében először próbálta ki velünk, kollégáival a sárkányhajózást és teljesítette a 8 kilométeres távot – reméljük, ezzel kicsit mi is hozzájárulhattunk céljai eléréséhez.
A csapatunk tehát elkezdte, mindenki a maga módján, a lehetőségeihez képest igyekszik a lehető legtöbbet sportolni, bizonyítva, hogy akár komoly kihagyás után is lehet változtatni az életmódunkon. Ha Te is kedvet kaptál, várunk az Ötpróba és a GeoGo közösségébe, ahol garantáltan nem maradsz motiváció nélkül.
Kezdd el!